the floorball times
world floorball championships 2006
sweden              21 to 28 May 2006
home
about us
singapore

 
sfl2006
   statistics

  
others
world
forum
links
contact us
A DIVISION
Group 1
Denmark
Germany
Norway
Sweden
Switzerland
Group 2
Czech Republic
Finland
Italy
Latvia
Russia
B DIVISION
Group 3
Australia
Austria
Netherlands
Singapore
Slovenia
Group 4
Estonia
Great Britain
Hungary
Japan
USA
SINGAPORE'S FIXTURES
21 May (Sun)   20:00  Austria vs Singapore (Helsinborg)
23 May (Tue)   16:30  Singapore vs Australia (Malmo)
24 May (Wed)  16:30  Singapore vs Slovenia (Malmo)
25 May (Thu)   12:00  Netherlands vs Singapore (Malmo)
SINGAPORE SQUAD
Rajiv Makalingam (Millennia Skools Innebandy)
Abdul Khalique (Millennia Skools Innebandy)
Mohd Sharil Ismail (Motorola Red Flamingoes)
Muhd Shahmeer Abdul Rahman (Millennia Skools Innebandy)
Mohd Hafeez Mohd Kassim (Millennia Skools Innebandy)
Ahmad Afzal Mohd Kassim (Millennia Skools Innebandy)
Jasawirda Wahid (Millennia Skools Innebandy)
Muhd Miryanto Amir (Genesis ITE)
Brandon Cheong (Millennia Skools Innebandy)
Sim How Chong (NUS Nemesis)
Timothy Quek (Genesis ITE)
Benjamin Quek (Genesis ITE)
Justin Quek (Genesis ITE)
Md Hadi Hassan Basri (Genesis ITE)
Joshua Leroy Brown (Moosemen)
Lionel Sing Chaowei (Moosemen)
Tan Yiru (Motorola Red Flamingoes)
Sivalingam Johnson (Motorola Red Flamingoes)
Enrico Marican (Motorola Red Flamingoes)
21 May (Sun)
Helsinborg
11:00  Slovenia vs Netherlands
7-5 (3-2, 2-0, 2-3)
14:00  Denmark vs Sweden
1-11 (0-1, 1-4, 0-6)
17:00  Norway vs Switzerland
6-6 (2-3, 3-1, 1-2)
20:00  Austria vs
Singapore 7-1 (1-1, 5-0, 1-0)
Stockholm
13:00  Hungary vs USA  (Botkyrka) 11-7 (3-0, 5-3, 3-4)
16:00  Japan vs Estonia  (Botkyrka)
1-6 (1-1-, 0-2, 0-3)
16:00  Italy vs Czech Republic  (Solna)
2-7 (2-4, 0-1, 0-2)
19:00  Finland vs Russia  (Solna)
12-2 (2-1, 3-1, 7-0)
22 May (Mon)
Helsinborg
10:00  Australia vs Slovenia
3-7 (1-2, 2-3, 0-2)
13:00  Germany vs Denmark
2-8 (0-1, 1-5, 1-2)
16:30  Netherlands vs Austria
4-3 (3-0, 1-0, 0-3)
19:30  Sweden vs Norway
17-2 (2-0, 8-1, 7-1)
Stockholm
13:00  Great Britain vs Hungary  (Botkyrka) 8-7 (1-2, 3-2, 4-3)
16:00  USA vs Japan  (Botkyrka)
3-8 (1-2, 2-3, 0-3) 
16:00  Latvia vs Italy  (Solna)
7-2 (4-1, 1-1, 2-0)
19:00  Czech Republic vs Finland  (Solna)
3-6 (2-2, 1-3, 0-1)
23 May (Tue)
Malmo
10:00  Slovenia vs Austria
8-6 (2-2, 4-3, 2-1)
13:00  Switzerland vs Germany
22-5 (4-1, 8-0, 10-4)
16:30 
Singapore vs Australia 6-5 (1-1, 3-2, 2-2)   Report
19:30  Denmark vs Norway 
5-3 (0-0, 1-3, 4-0)
Stockholm
13:00  Estonia vs Great Britain (Botkyrka) 11-3 (4-0, 5-3, 2-0)
16:00  Hungary vs Japan  (Botkyrka) 
8-4 (1-2, 3-1, 4-1)
16:00  Russia vs Latvia  (Solna) 
6-10 (1-5, 3-3, 2-2)
19:00  Italy vs Finland  (Solna) 
0-20 (0-4, 0-11, 0-5)
GLOBEN ARENA - Finals Venue
PLAYOFFS
26 May (Fri)
Stockholm - Globen
20:00  Italy vs Norway
(7/8) 3-11 (1-3, 0-5, 2-3)
Stockholm - Botkyrka
14:00  USA vs Singapore (17/18) 13-7 (6-3,2-1, 5-3) Report
17:00  Slovenia vs Hungary
(B-Semi 1) 2-10 (0-1, 2-6, 0-3)
20:00  Estonia vs Netherlands
(B-Semi 2) 12-4  4-1, 7-2, 1-1)
24 May (Wed)
Malmo
10:00  Australia vs Netherlands
1-6 (1-1, 0-1, 0-4),
13:00  Switzerland vs Denmark
12-3 (3-1, 4-2, 5-0)
16:30 
Singapore vs Slovenia 3-6 [0-1, 2-0, 1-5)    Report
19:30  Germany vs Sweden 
1-15 (0-4, 0-6, 1-5)
Stockholm
13:00  Great Britain vs USA  (Botkyrka) 5-7 (2-3, 2-3, 1-1)
16:00  Estonia vs Hungary  (Botkyrka) 
9-4 (4-0, 1-2, 4-2)
16:00  Russia  vs Italy  (Solna) 
2-7 (0-3, 1-2, 1-2)
19:00  Latvia vs Czech Republic  (Solna)
3-6 (0-1, 1-4, 2-1)
27 May (Sat)
Stockholm - Globen
09:30  Denmark vs Latvia
(5/6) 4-5 (1-1, 3-1, 0-3)
12:30  Estonia vs Hungary
(B-Final) 13-3 (3-0, 5-3, 5-0)
15:30  Sweden vs Czech Rep 
(A-Semi 1)  4-2 (3-0, 1-2, 0-0)
18:30  Finland s Switzerland 
(A Semi 2) 5-2 (3-1, 0-1, 2-0)
Stockholm - Botkyrka
09:00  Austria vs Japan
(15/16) 8-7 (2-3, 4-2, 1-2, 1-0)
12:00  Australia vs Great Britain
(19/20) 6-11 (2-4, 1-2, 3-5)
15:00  Slovenia vs Netherlands
(B-Bronze) 3-4 (1-3, 0-1, 2-0)
25 May (Thu)
Malmo
09:00  Austria vs Australia 
9-2 (3-1, 3-0, 3-1)
12:00  Netherlands vs
Singapore 11-6 (3-2, 5-1, 3-1)  Report
15:00  Sweden vs Switzerland
4-4 (2-0, 1-1, 1-3)
18:00  Norway vs Germany
8-4 (2-1, 5-1, 1-2)
Stockholm
13:00  Japan vs Great Britain  (Botkyrka) 5-2 (2-1, 0-1, 3-0)
16:00  USA vs Estonia  (Botkyrka) 
1-13 (0-5, 1-2, 0-6)
16:00  Czech Republic vs Russia  (Solna)
10-2 (5-0, 3-1, 2-1)
19:00 Finland vs Latvia  (Solna)
12-1 (6-0, 3-0, 3-1)
28 May (Sun)
Stockholm - Globen
09:00  Germany vs Russia
(9/10) 5-7 (1-3, 3-3, 1-1)
12:00  Czech Rep vs Switzerland
(A-Bronze) 9-4 (2-1, 3-0, 4-3)
15:00  Finland vs Sweden 
(A-Final) 6-7 (3-1, 1-2, 2-3, 0-1)
FINAL PLACINGS
TABLE STANDINGS
1  Sweden
2  Finland
3  Switzerland
4  Czech Republic
5  Latvia
6  Denmark
  7  Norway
  8  Italy
  9  Russia
10  Germany
11  Estonia
12  Hungary
13  Netherlands
14  Slovenia
15  Austria
16  Japan
17  USA
18  Singapore
19  Great Britain
20  Australia